RSS registrovat login
Navigace: předchozí stranaúvodní strana
Tip - klonování hard disku

Pokud si koupíte nový disk, tak má většinou nejenom větší kapacitu než stávající, ale často i rychlost, takže se vyplatí přetáhnout na něj i data z původního disku. Operační systém ale nemusí stačit jenom zkopírovat (minimálně se musí nějak zajistit, aby z partitiony šlo vůbec nabootovat), takže je vhodné použít nějaký sw na klonování disků. Přikládám pár postřehů z celé operace (hlavně protože určitě zapomenu název, tak abych to ještě někdy v budoucnu dohledal, až to budu zase potřebovat :-)).

Existují komerční aplikace i zdarma, u těch zdarma bývá problém v tom, že mají různá omezení (třeba omezenou rychlost kopírování na 600MB/min nebo umožňují zkopírovat celý fyzický disk, ne pouze vybrané oddíly). Jeden sw co jsem našel (CloneGenius) bylo zase potřeba stáhnout jako iso a vypálit - to by bylo ještě ok, ale po nabootování se objevilo menu a v něm jsem nebyl schopen vybrat, který disk se má vůbec kopírovat (navíc se tam zobrazovalo podezřele málo oddílů) - tlačítko OK po najetí myší zmizelo a na enter a spol. to nereagovalo vůbec.

Takže nakonec jsem použil DriveImage XML Backup. Patří to spíš mezi komerční sw, ale pro domácí použití je zdarma. Popis vlastností naleznete na webu, takže je nebudu moc rozepisovat - docela dobré je třeba to, že lze přetáhnout vybranou partitionu na cílový disk bez nutnosti restartu nebo lze prohlížet obsah těch zálohovaných oddílů a prohlížet či exportovat konkrétní soubory. Na webu ještě najdete popis, jak vyrobit bootovací CD s winXP, takže teoreticky by pak mělo jít přepisovat partitiony i bez instalovaného OS (což je ale u těchto sw asi běžné).

Na závěr ještě jedno upozornění - kopírujte data na partition o stejné velikosti, jako měla původní. Já jsem chtěl přetáhnout data z 10GB na 20GB, což se sice povedlo, ale volné místo se zobrazovalo pořád stejně, takže 10GB "zmizelo" a žádným standardním způsobem se mi nepovedlo tam to volné místo přičarovat, přestože třeba správce disků zobrazoval správně velikost 20GB. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem oddíl zmenšil (pak se velikost přepočítala správně), z volného místa udělal novou partition a pak je zase sloučil zpátky.

Informace ke stavu builder.cz zde


vytvořil Mi.Chal. 4.1. 2009 14:42, naposledy změněnil Mi.Chal. 4.1. 2009 14:42
přečteno: 4199x

Komentáře:
Žádné komentáře dosud nebyly vloženy.

Přidat komentář:
Jméno
E-mail
Web
Titulek
Obsah
thomas sabo rea mbt outlet thomas sabo charms sale louis vuitton taschen kaufen thomas sabo boutique mbt kaufen